Kord tekkis mul ühe välismaise väikeettevõtjaga arutelu, mis vahe on ettevõtjal ja ettevõtlikusel või siis täpsemalt ettevõtjal ja inimesel, kellel on ettevõtlik mõtteviis. Üks asi on ettevõtja teine asi on ettevõtlikkus. Kumb sina oled, ettevõtja või lihtsalt ettevõtlik inimene?

PS! Ma teen siinkohal kohe märke, et see on minu isiklik vaatenurk asjadest, mis on kujunenud erinevate maailma liidrite jälgimisel. Sulle võib see tunduda kummaline või sa võid minuga mitte nõustuda ja see on tegelikult ka täiesti ok. Hea on lihtsalt mõndade teemade üle arutleda, seega kutsun sind kohe üles oma mõtteid ja argumente selles osas jagama.

Kes on ettevõtja?

Minu jaok on ettevõtja inimene, kes on üles ehitanud süsteemi, mis toimib vajadusel ilma selle inimese panuseta ning see toimiv süsteem on ettevõtjale kui investeering, mis toob raha sisse.

Inimene, kes on loobunud palgatööst, kasvatanud omale meeskonna ja saavutanud ettevõtlusvabaduse, on minu silmis ettevõtja. Osad nimekad liidrid maailmas ütlevad, et ettevõtja oled siis kui sul on 500+ töötajat. Minu jaoks aga saab ka väike- või isegi mikroettevõtte omanik olla ettevõtja. Sul võib olla ka kaks inimest meeskonnas, aga kui sinu loodud süsteem nende kahe inimesega toimib nii, et sa võiksid ise (ettevõtjana) vabalt aasta aega Tenerifel lebotada, ilma et sa peaksid oma ettevõttele mingitki tähelepanu pöörama siis oled sa ettevõtja.

Mis on ettevõtlikkus?

Ettevõtlikkus on mõtteviis, mis on olemas kõikidel ettevõtjatel, aga võib ka olla palgatöötajal. Näiteks nimetas minu vestluspartner ka suuremate ettevõtete tegevjuhte ettevõtjaks. Mõnes mõttes ma saan tema argumentidest aru. Ka nemad ehitavad üles suuri süsteeme, mis toimiksid ka ilma selle tegevjuhita edasi, kuid kohe kui tegevjuht lahkub sellest ettevõttest peab ta alustama nullist. See süsteem ei kuulu temale ja see ei ole tema jaoks selles mõttes investeering. Niikaua kuni tegevjuht selles ettevõttes töötab on ta ikkagi seal palgal. Kui lahkub jääb ta sissetulekust ilma, kuid süsteem, mis ta üles oli ehitanud jääb ettevõtjatele, kes algselt ettevõtte lõid, ning toob nendele ettevõtjatele raha sisse. Seda siis juhul kui see tegevjuht ei ole ise ettevõtte omanike seas.

Inimesed, kes on loobunud palgatööst ja teevad tööd omadel tingimustel, on minu silmis vabakutselised ja iseendale tööandjad. Nad on ettevõtliku mõtteviisiga inimesed. Nad võtavad asju ette, kuid nad ei ole veel ettevõtjad. Ka ma ise kuulun täna nende ettevõtlike inimeste hulka.

Ettevõtlikkust iseloomustavad sellised märksõnad nagu iseseisvus, otsustusvõimekus, oskus majandada, vastutustunne. Selleks, et omada ettevõtlikku mõtteviisi ei pea olema isegi mitte ametlikult mõne juriidilise keha asutaja/omanik või juhatuse liige.

Tahad sa olla ettevõtja või lihtsalt ettevõtlik?

Seega kui sa oled loonud oma ettevõtte (OÜ, MTÜ vms), aga selleks, et sissetulekut saada pead sa oma ettevõttes tööd tegema, siis ametlikult oled sa küll ettevõtte omanik, aga see ei tähenda veel, et ettevõtja. Sellisel juhul oled sa endale tööandja. Kui sinu soov on saada ettevõtjaks (mõtle ka läbi kas see ikka on sulle oluline ja miks see on oluline), siis pead veel pingutama, et tõelist ettevõtluskogemust ja -vabadust saada.

Anna mulle kommentaarides teada, kuidas sulle selline lähenemine tundub? Kas nõustud või lükkad ümber? Kõige tähtsam kas sina tahad saada siin kirjeldatu järgi ettevõtjaks? Miks?